RSS

szczezuja wielka

Melancholijnie...


Temat: "MASAKRA PIŁĄ MECHANICZNĄ..."
...Stanowisko storczyka plamistego zostało zasypane nasypem drogowym, to co wygrodzono to niezbyt wartościowy fragment roślinności przybrzeżnej, który zostanie i tak zalany wodą więc zaginie. Dno akwenu zostało wybagrowane koparkami, bardzo znacznie wykraczając poza ustalony w trakcie uzgodnień obszar. Zniszczono całą roślinność zanurzoną w strefie przybrzeżnej, oraz znaczną część populacji bezkręgowców. W zbiorniku występuje szczeżuja wielka, która filtrując wodę zapewnia jej czystość. Wędkarze opowiadali o fetorze, jaki wydzielał się, gdy gniły wydobyte na brzeg setki małży. Pomimo ostrzeżeń ekologów, na czas prac inwestycyjnych spuszczono wodę ze zbiornika, co spowodowało odłowienie ryb przy pomocy sieci przez okoliczną ludność. Ponieważ w okresie robót panowały upały, stanowiska roślin chronionych w tym, bobrka trójlistkowego, oraz...
Źródło: ww.orientacja.pl/viewtopic.php?t=19345Temat: Zdjęcia z nad zalewu w Nieliszu
Malza na zdjeciu to Szczeżuja wielka (Anodonta cygnea) - gatunek małża z rodziny skójkowatych. Największy małż występujący w Polsce. Żyje w wodach bieżących i stojących. Osiąga długość do 20 cm, ale znajdowano tez okazy majace i 26 cm. Jest pod ochrona, nigdzie nie jest napisane czy mozna by ja zjesc gdyby nie byla pod ochrona Ja tam i tak wole pierogi.
Źródło: nielisz.pl/phpBB3/viewtopic.php?t=35


Temat: ZAGADKI FOTOGRAFICZNE
Wracając do Szczeżuji to chyba tylko ta " szczeżuja wielka" jest pod ochroną ,zobaczcie zresztą ile tego jest http://pl.wikipedia.org/wiki/Mięczaki_Polski ,niektóre pod "małże(Bivalvia)" są b.podobne do siebie. W niektórych akwenach rzeczywiście jest tego b.dużo i nie są to raczej szczeżuje wielkie.
Źródło: spearfishing.pl/forum/viewtopic.php?t=314